Kecsege telepítés, horgászverseny, halsimogató, gasztonómiai különlegességek és Szál-ka-land játszóház. Az előbbi felsorolás csak néhányat emel ki azokból az érdekességekből és látványosságokból, amelyek szombaton megtöltötték a Tiszai hajósok terét és a Tisza partot. Szolnokon a Női Horgászvilágbajnokság után ismét a halak kerültek középpontba, ugyanis ismét megünnepelték a tiszai halat, a tradicionális halász szakmát, a népi hagyományokat és a halas-gasztronómiát.
Gyorsan megtelt az a vödör, amelybe a kádból fogott fűzfa halakat gyűjtötték a gyerekek. Ez csak egy volt abból a számos népi játékból, amelyet kipróbálhattak a Tiszai Hal napjának résztvevői szombaton.
“Itt egy picit vágunk a kezünknek egy kis kapaszkodót.”
A fesztiválon terítékre került a halfasírt, illetve a filézésbe is bevezették az az érdeklődőket.
“A csirkénél megtanultuk: megvágjuk a szárnyát, a combját, kifordul a szárnya és könnyen szét tudjuk szedni. A halnál is meg lehet tanulni, hogy hol van az a vonal, ahol végig kell vágni a gerince mellett és utána, hogy kell a bőrt lehúzni.” – mondta Horváth Szilárd a Hello Hal! tulajdonosa.
Emellett halászlével, harcsapaprikással, sült ponttyal és kárásszal, valamint más, egyedi receptek alapján készült halételekkel várták az érdeklődőket. A halakat nem csak enni lehetett, hanem a fauna megőrzése érdekében telepíteni is.
A Tisza hal napjának évek óta visszatérő eleme a kecsege telepítés. Ezúttal is jelentős mennyiségű páncélos hal került a vízbe. A kezdeményezés célja, hogy a jelentősen megcsappant állomány megmaradását és szaporodását biztosítsa.
“Kíváncsi leszek most a kecsege telepítésre, most ahogy látszik rengeteg gyerek itt van, talán a legnagyobb élmény az lehet, hogy a saját kezükkel most a Tiszába telepítik a halakat. Drukkolok, hogy jól sikerüljön.” – mutatott rá Szalay Ferenc.
Szombaton nem csak kóstolni, telepíteni, hanem megfogni, vagy akár simogatni is lehetett a halakat. Az egészen kicsi gyerekeket egy medencével várták, amelyben 5-10 centiméteres kárászokra horgászhattak, vagy akár nagyobb pontyokat is simogathattak a szökőkútban.
“Legyen hal is”
Az idősebbek pedig a Tisza partján egy horgászversenyen mutatták meg, hogy ki a legjobb horgász.
“Idáig apró snecik jönnek, próbáltam úszózni, viszont úszóval nagyon akad a 7 méteres bolognaival, a snecire rá kellett állni, hogy egy kis fogás legyen.” – mondta az egyik versenyző Szénási Tibor.
A Tiszai Hal napja program célja, ösztönözze a hazai halfogyasztást és erősítse a halkultúrát a magyar gasztronómiában, illetve a látogatókat megismertesse a tradicionális, halakhoz kötődő népszokásokkal.