Akár a nádor saját háza is előkerülhet. Elkezdődtek az előzetes talajradaros vizsgálatok a művésztelepen. A feltárásra a történeti érték mellett azért van szükség, mert hamarosan megindul a Művésztelep fejlesztése, és a felépülő házak miatt később már lehetetlen lenne elvégezni a feltárást.
“Ez a harangtorony, egyértelmű. Ez a dzsáminak az északi fala.”
A két héttel ezelőtt -az egykori szolnoki vár területén végzett- talajradaros kutatás eredményeit is elemezte a régész és a geofizikus. A 3 dimenziós ábrán jól láthatók a több méteres mélységben fekvő falrészletek, illetve az árkok is.
“Alapvetően két féle műszert használunk, egy talajradart használtunk korábban, ami nagyfrekvenciás elektromos hullámokat bocsájt a földbe és a visszaverődött hullámokat kutatjuk. Ennek a kutatása már lement két hete, most meg egy geo-elektromos műszerrel dolgozunk.” – mondta Klembala Zsombor, geofizikus
A kutatást megelőző talajvizsgálat hétfőn folytatódott a Művésztelepen. A vizsgálatot ezúttal más technikával, elektromos kábelekkel végezték a szakemberek. A hálózat kiépítéséhez több száz méter kábeles hálózatot építettek ki a mintegy 0,2 hektáros területen.
“Ezekkel a kábelekkel elektromos áramot bocsájtunk a földbe.”
Az elektromos hullámok a szakemberek szerint a radarnál is pontosabb képet adnak az akár 4-5 méteres földréteg állapotáról.
Klembala Zsombor kiemelte: “160 Mhz-s antennát használtunk, tehát nagyjából 4 méter a behatolásunk és fél méteres objektumokat, vagy akár annál még kisebbeket is észre vehetünk. Leginkább falakra számítunk.”
A mostani felmérés jelentősen megkönnyíti a szakemberek munkáját. A feltárás várhatóan idén októberben elkezdődik és mintegy 30 napon át kutatnak majd a régészek a művésztelepen.