Közös tiszai összefogásra van szükség – hangzott el a “Jelen és a jövő a Tisza mentén”” című konferencián. Az Országgyűlés Fenntartható Fejlődés Bizottsága Szolnokon ülésezett, ahol a szőke folyó teljes szakaszáról szó volt. ”
Szalay Ferenc polgármester Szolnok múltjába és jelenébe kalauzolta el a konferencia résztvevőit valamint szót ejtett pár jövőbéli elképzelésről is. A város első embere természetesen a Tiszát érintő tervekről is szólt, elmondta: a Modern Városok Program keretében egy kikötő épül majd a szőke folyón, melyhez kötődik a Szolnoki Turisztikai és Szabadidőközpont szálláshelyeinek felújítása, a kikötő kiszolgáló épületei is ott kapnak helyet. A beruházás keretében tervben van egy úgynevezett kosaras fürdő kialakítása is. A Tisza veszély és örömforrás is egyben – hangzott el a konferencián. Az előadók felhívták a figyelmet az árvíz okozta problémákra, de szóba került a ciánszennyezés is. A turizmus viszont virágzik – nyaranta megtelnek a kialakított szabadstrandok, rengetegen horgásznak illetve túráznak a Tiszán. Dr. Csatári Bálint elmondta, hogy hazánkban 141 település fekszik közvetlenül a folyó partján, ahol több, mint negyed millió ember él. Probléma – tette hozzá – hogy egyre jobban tapasztalható az elidegenedés, a Tiszához fűződő viszony átalakult.
“Ami még nagyobb gond, látjuk, hogy az egész Alföldön a globális klímaváltozás miatt hatalmasan nő azon területek száma, ahol 500 milliméter alatt van az évi csapadékmennyiség. Látjuk, hogy 50 és 80 között csak a belső szárazabb területeket érintette ma már gyakorlatilag az egész Alföldet.”” –
mondta DR. CSATÁRI BÁLINT geográfus az MTA Alföldi Tudományos Intézet nyugalmazott igazgatója.
Ez a növekedés alakítja majd a Tisza és egyben az Alföld jövőjét is. Az éghajlatváltozás minden tekintetben kulcskérdés – tette hozzá Dr. Csatári Bálint. Elhangzott az is, hogy ökológiai és természetvédelmi szempontból nagy előrelépés tapasztalható, de a környezetvédelemmel voltak és vannak is problémák. “