1957 óta segíti az európai országok gazdaságának, illetve hátrányos helyzetű régióinak felzárkóztatását az Európai Szociális Alap. Az alap történetéről, jelenlegi helyzetéről, Magyarország lehetőségeiről tartottak ma sajtótájékoztatót.
Idén ünnepli fennállásának 60. Évfordulóját az Európai Unió egyik legfontosabb alapja az Európai Szociális Alap.
“Az Európai Szociális Alap az Európai Uniónak az egyik legfontosabb és legnagyobb pénzügyi alapja. Immár 60 éve segíti az európai embereknek a felzárkóztatását, az álláshoz jutását. Támogatja a hátrányos helyzetben élőket és a leszakadó térségeknek a felzárkózását is elősegíti.” – mondta Schanda Tamás európai uniós fejlesztéspolitikáért felelős államtitkár.
Az alap forrásaiból az Emberi Erőforrások Minisztériuma a 2014/2020-as úniós fejlesztési ciklusban kettő operatív programot kezel. Az első az Emberi Erőforrás Operatív Program, amely keretében 952 milliárd forintból a sport, kultúra és egészségügy mellett a felzárkóztatásra szoruló területeket is fejlesztik. A másik terület a Rászoruló Személyeket Támogató Operatív Program 34 milliárd forintból. – mondta Schanda Tamás.
Az Európai Uniós támogatások hatékonyabban elérik a céljukat abban az esetben, ha a kedvezményezett tagállam jellegzetességeit figyelembe véve születik döntés. – mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának parlamenti államtitkára. Rétvári Bence úgy fogalmazott: az előző évtizedek tapasztalatai azt mutatják, hogy abban az esetben, ha az országhoz közelebb születik meg a döntés, akkor jóval eredményesebb a támogatás, mintha távolabb, általános célok alapján határozzák azt meg. Az államtitkár emellett felhívta a figyelmet arra, hogy Magyarország 2004-es csatlakozásakor megnyitotta piacait a Nyugat Európai cégek előtt. Ezek a cégek a piacszerzés mellett jelentős hasznot értek el, illetve a jól képzett szakemberekkel tudásbázist is szereztek hazánkban. Ezért sem helytállóak azok -az elsősorban Nyugat Európai- álláspontok, miszerint a Magyarországnak juttatott EU-s támogatások adományok lennének.
“Sokszor mostanában ezt úgy tüntetik fel, mint egyfajta adomány, mint jótékonyság főleg kelet-európai, az Unión belüli kelet-európai tagországok irányába, holott egyáltalán nem erről van szó. Amikor Magyarország 2004-ben csatlakozott az Európai Unióhoz és részesévé vált a közös politikának akkor nem csak a támogatási politikának, de a közös vámuniónak is részévé vált, a közös piacnak is részévé vált.” – tette hozzá Rétvári Bence parlamenti államtitkár.
A kormány célja volt, hogy minden forrást meghirdessen március végéig. A pályázatok mintegy 60% százalékáról született eddig döntés, ez a szám a tervek szerint az év végére eléri a 85%-ot, majd 2018 márciusára a 100%-ot.