Nyáron másképpen alakul a lehulló csapadék mennyisége Szolnokon és Szandaszőlősön. Míg Szandán alig 3 mm, addig a belvárosban akár 20 mm eső is eshet. A jelenség évtizedek óta megfigyelhető a megyeszékhelyen. A nagyfokú eltérést elsősorban a Tisza vízválasztó képessége okozza.
A nagy mennyiségű, tartósan hulló csapadékot általában frontok hozzák Szolnokra, melyek jórészt az Atlanti óceán felől érkeznek. Sok esőt hozhat magával a Földközi-tenger felől a Kárpát medencébe érkező ún. genovai ciklon is. A nyári záporok viszont másként, gócszerűen alakulnak is. A nyári hónapok alatt gyakran megfigyelhető, hogy míg a belvárosban nagy mennyiségű eső esik, addig Szandaszőlősön alig, vagy egyáltalán nem is hull csapadék. A jelenség megfigyelésére a város több pontján csapadékmérő állomásokat alakítottak ki.
“Konkrét oka egyrészt a nyári csapadékok kialakulása, teljesen más mint a frontzónával érkező nagyobb csapadék, ami szép lassan hosszabb ideig tart, ezek a nyári csapadékok pedig egy-egy gócban alakulnak ki.” – mondta Dr. Kovács Sándor, vízrajzi osztályvezető
A másik ok pedig a Tisza, mely gyakorlatilag kettéválaszthatja a települést.
“A másik pedig a terület eloszlása, illetve ahogyan említettem a nagyobb folyók vízválasztó képessége is okozhat ilyet. ”
Szolnok átlagos évi csapadékösszege egyébként majdnem 500 mm, a nyári félév pedig mindig csapadékosabb, mint a téli. A legkevesebb csapadék januárban és márciusban hullik, a legcsapadékosabb hónapok pedig – kicsit több mint kétszer akkora összegekkel – a május-június.