Szerdán hajnalban látható az égbolton 2020 legnagyobb teliholdja. A 4 óra 35 perckor megfigyelhető jelenséget már kedden este megcsodálhatjuk. A gravitációs hatás miatt pedig számolnunk kell testi hatásokkal is.
Ilyen látvány fogadja a korán kelőket április 8-án reggel fél 5 körül. 2020 legnagyobb teliholdja figyelhető meg, amit egyébként már kedden este is láthatunk.
A Föld körül ellipszis pályán keringő Hold most a Földközelponton lesz.
Ujlaki Csaba csillagász vezető, TIT Uránia Bemutató Csillagvizsgáló:
“Időnként a telehold a Föld közelpontján keletkezik és ekkor a telehold nagyobbnak látszik, mint amikor a Föld távolpontban következne be. A kettő között kilométerben a különbség 50 ezer km. Ez már szemmel is látható, mert 7 %-kal nagyobbnak látszik a telehold amikor föld közelben van és ekkor telik meg teljesen.”
A Holdnak nagy befolyása van minden élőlényre és gravitációs hatással bír a tengerek szintjére is. A 6 óránként váltakozó apály-dagály jelenséget mindenki ismeri. Mivel az emberi szervezet is nagyrészt vízből áll, a gravitációs hatás biofizikai műszerekkel is mérhető változásokat okoz.
“Az egyensúlyérzés, a figyelem az összpontosítás, akár a látásunk is, mert a szemünk is folyadékot tartalmaz. Nem kell nagy dolgokra gondolni, ezek finom hatások, ha odafigyelünk magunkra akkor ezeket észrevehetjük. “tette hozzá a csillagász
Érdemes megállni, felpillantani az égboltra, lecsendesedni és befelé figyelni- ajánlja a csillagász. Felhívta a figyelmet arra a különlegességre is, hogy a felkelő Hold ugyan 6 ezer kilométerrel távolabb van tőlünk, mint amikor a fejünk fölött áll, a viszonyítás, vagyis az épületek és fák miatt hatalmasnak látjuk majd. Az pedig egyéni érzékenységtől függ, hogy a szokatlanul fényes éjszakán ki hogyan tud majd aludni.