Terroristáktól foglaltak vissza egy repülőteret ma Szolnokon az MH 2. Vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű ezred katonái a Black Swan 2017 hadgyakorlat keretében. A bevetésen a magyarokon kívül részt vettek a többi között amerikai, bolgár, román, és szlovák katonák is.
Ezekkel az amerikai UH-60-as helikopterekkel érkeztek meg azok az elit katonák, akik egy terroristák által megszállt repülőteret foglaltak vissza ma délelőtt Szolnokon. A küldetésben a helikopterek mellett Gripen vadászgépeket és a különleges alakulatok ejtőernyőseit is bevetették.
“Minden, ami a toronytól a laktanya irányába terjedt az olyan objektum volt, ami támadható, ezért kerültek Gripenek alkalmazásra, akik egy föld-, illetve egy levegő-föld csapásmérését követően érkeztek meg a különleges műveleti katonák, akik pedig az imitált toronynak a megsemmisítését, illetve abban az ellenség semlegesítését hajtották végre.” – mondta Sándor Tamás ezredes, ezredparancsnok.
A Black Swan 2017 elnevezésű hadgyakorlat a Saber Guardian európai gyakorlatsorozat része, és az MH 2. Vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű ezred katonái mellett a többi között amerikai, bolgár, román, macedón és szerb katonák is részt vesznek benne június 23-a és július 26-a között.
A gyakorlat során a különleges erők 1300 katonáját szárazföldön, vízen és levegőben is bevetik. A Black Swan történetében első alkalommal idén magyar katonák látják el a nemzetközi stáb parancsnoki feladatait a régióban. “Ez egy óriási felelősség, de egy nagyfokú bizalom is a szövetségeseink részéről. Eddig olyan gyakorlat-hadgyakorlat nem történt különleges műveletiseknél, amelyet ne amerikaiak vezettek volna. Az amerikai szövetségeseink ezt ránk bízták, tehát valóban Romániában és Bulgáriában is magyar irányítással történnek ezek a hasonló típusú gyakorlatok. Ez egy elismerése a magyar különleges műveleti erőknek.” – tette hozzá Simicskó István, honvédelmi miniszter.
Az idén indult Zrínyi 2026 haderőfejlesztési program kiemelt területe a magyar haderő különleges műveleti képességének további fejlesztése – tette hozzá a miniszter. Ennek az a célja, hogy a Magyar Honvédség minden tekintetben teljesíteni tudja NATO kötelezettségeit, illetve biztosítsa az ország határainak védelmét. A Kormány döntése értelmében évente 0,1 százalékkal növelik a védelmi költségvetést és a tervek szerint 2024-re a védelmi kiadások elérik a GDP 2%-át.
A fejlesztési program elvárásainak megfelelően az MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Ezredet várhatóan idén szeptember 1-től dandárrá bővítik, amely mintegy 300 fős létszámnövekedést jelent. A fejlesztés során a NATO-ban megszokott trendekhez igazodva a megszokottól eltérően osztagokat és kötelékeket alakítanak majd ki.