A nemrég alakult Szakajtó Szolnoki Népzenei Műhely Egyesület szervezésében hétvégére beköltözött Szolnokra a népdal. Két helyszínen is szerveztek hagyományteremtő eseményt.
Szombaton a Szandaszőlősi Művelődési Házban gyűltek össze megyénk és a környező települések népdalénekesei, hogy szólóban és csoportban is bemutatkozzanak egymásnak. Az eseményt az újonnan alakult Szakajtó Szolnoki Népzenei Műhely Egyesület szervezte.
Tokaji Gyula önkormányzati képviselő elmondta: -“A cél és a föladat az, hogy összefogja a Szolnokon és környékén működő népdalköröket és ezt a tudást és ezt az anyagot tovább adja a fiatalabb generációknak.”
Ezért az első közös összejövetelen, melyre 22 település 25 együttesét hívták meg – a Fölszállott a páva győztese, Kacsó Hanga Borbála tanított népdalokat. Magyarországon a világon egyedülállóan 400 ezer népdalt gyűjtöttek az elmúlt 150 évben. Ezt a nemzeti kincset, a magyarság zálogát meg kell őrizni. Mert a népdal a múltat idézi és a jövőbe mutat, úgy, hogy a jelenben nyújt élményt-hangsúlyozta Dr. Kállai Mária megyei kormánymegbízott. Ezért is hiánypótló a most létrejött egyesület. Dr. Kállai Mária megyei kormánymegbízott hangsúlyozta: -“Létesüljön egy olyan népzenei egyesület, mely a népzene segítségével közösséget formál, közösséget fejleszt, baráti találkozásokat szervez Szolnokon, Magyarországon, magyarlakta területeken bárhol a világon. ” A Szandaszőlősi Művelődési Házban 270 énekes gyűlt össze, hogy versenyzés nélkül megmutassa egymásnak mit tud. Vasárnap a Rózsakertben debütált a “Rózsakerti Népzenei Nyári Esték” c. rendezvénysorozat első előadása.
Juhászné Antal Gabriella a Szakajtó Szolnoki Népzenei Műhely Egyesület elnöke elmondta: -“Szolnokot szeretnénk bevonni, a járókelőket, hogy akik kijönnek ide vasárnap délután a Rózsakertbe és meghallják a zenét, idecsalni egy kicsikét közénk. Olyan dalokat is játszunk, ami általánosan elterjedt, ismerhetik, hátha bekapcsolódnak. Ahogy az előbb is láttam, hogy páran már énekeltek velünk. ”