Riadalmat keltett Szolnokon is Európa legnagyobb termetű darazsa. Az óriás tőrösdarazsat a lódarázshoz hasonlítják, azonban ez a faj nem ártalmas az emberre. A hártyásszárnyúak rajzása június végéig tart.
Nyugtalanul, a megfelelő irányt keresi ez az óriás tőrösdarázs a városban. Az őshonos védett faj száma az elmúlt időszakban megnőtt Szolnokon is. Fő lelőhelyük azok a parkosított, zöld területek, illetve komposztáló helyek, ahol táplálékuk a szarvasbogár lárvája fellelhető.
“Azért érdekes ez a jelenség, hogy sok van belőlük, mert az elmúlt években nagyon sokat változott a városok ökológiája. Sokkal több a fa, a régen ültetett fák kiöregedtek. Több olyan élőhely van, ahol a szarvas bogár és az orrszarvú bogár megtudott telepedni.”- Mondta Tallósi Béla a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi területfelügyelője.
Az óriás hártyásszárnyú tőrösdarázs első pillantásra redősszárnyú rokonához a lódarázshoz hasonlít, azonban ez a hasonlóság csak védelmi funkciót jelenet a rovar számára.
“Az emberek nem szoktak hozzájuk. Nagyon rövid ideig találkozhatnak csak velük, hiszen mindössze 1-2 napig tart a rajzásuk, majd az adott helyről el is tűnnek. Ellenben a lódarázs egész évben ott van. Az ember a darázstól eleve fél, ezért is van olyan színük, hogy riadalmat keltsenek az ellenségeikben- az embere is az ellenségek közi tartozik.”- Tette hozzá Tallósi Béla.
Az emberre ártalmatlan tőrösdarazsak is képesek csípni, ezért nem ajánlott kézzel megfogni őket. A hártyásszárnyú faj rajzása június végéig tart.