3 napig dübörgött a néptánc Szolnokon. A Szigligeti Színházban és az Aba-Novák-Agóra Kulturális Központban autentikus és tematikus táncok is megjelennek a 24. Országos Néptáncfesztiválon. Mert az újítás, a táncszínház már ebben a műfajban is megjelenik, a közönség nagy örömére.
Hagyományőrzés 3 napon át Szolnokon. Pénteken este viseletes felvonulással indult útjára Szolnokon az ország legnagyobb és legrégebbi néptáncfesztiválja. 13 együttes – 500 táncos mérettette meg magát. Az autentikus folklór alapokra ma már táncszínházat is koreografálnak.
– Itt Szolnokon jellemző az, hogy itt nagyobb kitekintések vannak, tehát azokból a mozdulatokból amiből az autentikus származik, elrugaszkodnak az alkotó koreográfusok”- mondta Szűcs Gábor a Jászság Népi Együttes művészeti igazgatója .
A táncosoknak minkét stílus tetszik.
Vaprezsán Viktória , Jászság Népi Együttes:
“- Az autentikus azért mert ezt képviseljük, ebben élek én 26 éve, egyfajta otthonérzést ad egy biztonságérzést, viszont a tematikus számunk az egy nagyon különleges élmény és nagyon jól esik, hogy ebben is kipróbálhattuk magunkat.”
A zsűri a tiszta forrás, a hagyomány, a hiteles ember szempontjai alapján értékelt. Az előadások a hagyományra épülve aktualizálták maivá a táncokat-mondta a zsűri egyik tagja.
“-Olyan gondolatokat vetnek fel, amiben ők élnek, aktualizálják a mára. A hagyomány segítségével olyan értelmes és érző embereket látunk, akiket csak a hagyomány tud megteremteni”-folytatta Furik Rita zsűritag , koreográfus, jelmeztervező
A közönség pedig borzongva, olykor könnyezve, tapsviharral fogadta a nívós produkciókat. Mint a szentendrei együttes Arany János, Ágnes asszony balladájára írt koreográfiáját is. Az együttes vezetője úgy véli:
“- A tánc abszolút alkalmas arra, hogy bármit kifejezzünk vele, érzelmeket, lelki állapotot, történeteket, balladákat. A ballada egy olyan műfaj, ami nagyon könnyen feldolgozható-mondta Kocsis Enikő .
A zsűri döntése alapján ez a produkció bizonyult a legjobbnak.
Mihályi Gábor zsűrielnök, a Magyar Állami Népi Együttes művészeti vezetője elmondta:
-“Nagyon sokféle dolog az ami megjelent itt, volt szó 56-ról, kivándorlásról , hagyományról, szokásokról, hogy elkerülik a koreográfusok nagyon helyesen a nagyon cselekményes történeteket. A tánc ugyanis inkább költészet mint novella és regény. ”
A 70 éves szolnoki Tisza Táncegyüttes is innovatív elemekkel tűzdelt produkciót vitt színre.
-“Nadabi koreográfiával készültünk, ez egy román anyag, de nem autentikus formában vittük színpadra, annál inkább tematikus táncelemekkel kerültünk a nézők elé”-mondta Nagy Katalin a Tisza Táncegyüttes művészeti asszisztense.
A fesztivál vasárnap este díjátadóval és gálaműsorral zárult.