Negyedszer is Megyei Jászkun Emlékülést tartottak – ezúttal Túrkevén. A Jászok és a Kunok a redemptióra emlékeztek. Felidézték múltjukat, felhangzott a jász és kun himnusz, és megkoszorúzták a kevi kun emlékművet.
Kun és Jász őseink viharos éveket éltek meg, a 13-ik században büszke népként érkeztek, előjogokat szereztek, később az elnéptelenedett területekre visszatelepültek -mondta a Jászkun Emléknapon Túrkevén a település polgármestere:
“Amikor a megyei közgyűlés május 6-át emléknappá nyilvánította, erős üzenetet küldött, erre a magyar országgyűlésben egy évvel később a jászkun önrendelkezés napjáról hozott határozata felelt erre az üzenetre. Az egész ország elismerte céljainkat.””
A 4-ik Megyei Jászkun Emléknapon koszorút helyeztek el a túrkevei kun emlékműnél. Ezt követően a jelenlévők zeneszó kíséretében átsétáltak a városházára. Az emlékülésen a kunok és a jászok himnusza is elhangzott. Kovács Sándor a megyei közgyűlés elnöke a jászok és a kunok történelmén keresztül emelte ki e két nép értékeit:
“”Több száz nép közül kettő azt mondta nem vállalja a szolgaságot, ez volt a jász és a kun nép, és őrizte kiváltságait a Kárpát medencében is.””
A jászok és kunok identitástudata él, a hagyományok őrzése ma is fontos -mondta Borbás Ferenc Jászkun Főkapitány:
“”Az egység nagyon fontos dolog, amikor a Jászapáti világtalálkozóra készültünk volt egy csoport akik imádkoztak értünk. Az ő pozitív gondolatuk adott szárnyakat nekünk, adjanak önök is szárnyakat másoknak.””
A hagyományápolás fontos – és ezt nem csak szavakban fejezték ki az ünneplők. Az emlékülésen jászsági és kunsági népdalok, és kun verbunk is felhangzott. ”