Óvodásoknak óvónőknek és pedagógusoknak mutatták be ma azt az interaktív kiállítást, mely Szolnok megyében bármely intézményben képes megtanítani a gyerekeknek a betegségmegelőzés módjait. Az eseményhez kapcsolódó szakmai konferencián pedig a városban működő megelőző programokról számoltak be. Mindez a május 5-i Kézhigiénés Világnaphoz kapcsolódik.
Szabad szappanozni-mondja a népi gyerekdalocska egyik sora. Eleink már tudták, mi a betegségek megelőzésének leghatékonyabb és legegyszerűbb módja. A megyeházán rendezett eseményen azt is megmutatták a kicsiknek, hogy egyetlen kézfogással is számtalan bacilust és kórokozót adunk át egymásnak.
-“A sok piszok rákerült a kezemre” -mutatja Pintér Vanda
A bacilusokra is fecskendeznek antibiotikumot a gyerekek, ami sok tanulsággal szolgál.
Szabadi Dorka :
-“Azt, hogy hogyan kell eltüntetni a baktériumot. ”
Vagyis 7 napig szedni kell a felírt antibiotikumot. Vizsgálták, hogy egy mindennapi konyhai műveletnél mennyi kórokozó kerülhet a kézre. Sőt a tüsszentéskor elszabaduló bacikat modellezték. Mert a kórokozók bizony mindenhol ott vannak.
Csató Kolos Kadosa és Rácz Tamás Richárd :
-” A kezünkön, a talpunkon, a hasunkon. Miét kell ahhoz csinálni, hogy ezek a bacilusok ne betegítsenek meg benneteket? Gyógyszert szedni és kezet mosni szappannal! ”
Az Egészségfejlesztés az oktatásban c. konferenciát a Kormányhivatal Népegészségügyi osztálya az együttgondolkodásért és az egészséges generációkért szervezte. A megyei közgyűlés alelnöke megnyitójában a kistérségi és határon túli szűrések fontosságát hangsúlyozta.
-“Azzal, hogy a Megyebál bevételének egy részét minden évben erre a programra fordítjuk, a vállalkozói szférában is tudatosítjuk a problémát- mondta Dr. Csoór György a JNSZMegyei Közgyűlés alelnöke.
A megyei tisztifőorvos a kormányzati tervekről beszélt.
Dr. Beke Gabriella megyei tiszti főorvos:
-“Kormányhatározat született Magyarország egészségügyi programjáról, ami 2020-ig tartalmaz feladatokat. A legfontosabb stratégiai pillérek egyike az egészségfejlesztés és a népegészségügyi programok. Az egészségfejlesztés az amivel a legnagyobb egészségnyereséget tudjuk életünk során , hiszen tudjuk azt, hogy a betegellátás milyen sokba kerül.”
A konferencia a kézhigiénés világnaphoz kapcsolódik.
Bordásné Ignácz Ildikó megyei egészségfejlesztő:
-“Az iskolák azt jelezték, hogy nagyon szeretnék, ha részt tudnánk venni ezzel a programmal, és várjuk majd az iskolák jelentkezését is és mi is megkeressük az iskolákat. Évek alatt szeretnénk minden iskolát végigjárni. ”
Az országban egyedülálló módon a legfogékonyabb korosztályhoz, a megyebéli óvodásokhoz is eljut majd az interaktív tárlat, hogy minél hatékonyabb legyen az egészségmegőrzés a felnövekvő nemzedék életében.