Katonai tiszteletadás mellett avatták fel Horthy István repülő főhadnagy emlékhelyét a RepTárban. A kormányzó fia 1942-ben a keleti fronton veszítette életét és már 1943-ban emléktáblát avattak tiszteletére a szolnoki tárház falán. Ezt a plasztikát használták fel a ma felavatott domborműhöz.
A domborművet 1943-ban a Szolnoki Művésztelep szobrásza Erdey Dezső készítette. A háború után a kommunista diktatúra igyekezett megsemmisíteni az alkotást, a többi között vésőkkel és kalapácsokkal próbálták összetörni. A plasztikán a mai napig látszanak a pusztítás nyomai.
“Nagyon fontosnak tartottuk azt, hogy ez az emlékmű így kerüljön kihelyezésre. Sokan gondolták azt, hogy ezt az emlékművet újra kell gyártani. Csinálni kell belőle egy másolatot és azt kiállítani. Mi úgy gondoltuk, hogy a másolat az sosem lesz az eredeti és igen, mutassuk be úgy ezt az emlékművet, ahogy a történelem ezeket a nyomokat ráírta.” – mondta Kovács Ákos a RepTár Szolnoki Repülőmúzeum igazgatója.
Horthy Istvánt 1942-ben a 25. bevetésén, egy Héja típusú repülőgépben érte a hősi halál augusztus 20-án. A repülő főhadnagy 1942 tavaszán, a Dongó század tagjaként utazott Szolnokról a Keleti Frontra. A kiképzése és felkészítése a megyeszékhely repterén történt, bár a kormányzó fia akkor már gyakorlott pilótának számított.
“A szolnoki repülőbázison még most is állnak azok az épületek, az a hangár, ahol ő élt, dolgozott és készült a harci bevetésekre, azért, hogy 1942-ben kirepüljön Oroszországba Silovszkojébe, hősi halált haljon.” – emelte ki Dr. Koller József ezredes, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka.
Horthy Istvánt Szalay Ferenc nem csak a katonák, hanem a teljes magyarság és azon belül a szolnoki emberek példaképének is nevezte hősiességéért, önfeláldozásáért és kitartásáért.
“Az az ember, akinek már nem kellett volna augusztus 20-án repülővel fölmenni, akinek már semmiféle dolga nem volt ott fönt, azt mondták, hogy maradj lent, Te már kormányzóhelyettes leszel, Te már figyelj arra, hogy ebben az országban magasabb pozícióban kell, hogy legyél, de ő úgy gondolta, hogy a 25. Bevetésére fölrepül, neki ott dolga van katonaként és hát az történt, ami…” – mutatott rá Szalay Ferenc.
A most elhelyezett emlékművet a RepTár 2017 januárjában meghirdetett pályázatára érkezett 11 pályamunkából választották ki és Barát Fábián alkotása. A megemlékezésen részt vett a repülő főhadnagy fia, ifj. vitéz nagybányai Horthy István családjával és unokatestvéreivel.