Magyarok a világ élvonalában. A nyolcvanas évek számítógépes játékfejlesztésének hazai történetét mutatja be az az új magyar dokumentum film, melyet a napokban vetítettek a Tisza- P- Art Moziban. A bemutató előtt rendhagyó módon a nézők ki is próbálhatták a filmben szereplő computereket.
A mai gyerekeket is könnyen rabul ejtik a szüleik által használt ősi gépek. Robi édesapja gyűjtő- így ő otthon is bármikor bekapcsolhatja a Commodore valamelyik modelljét, ami bár nem mai- igenis szerethető. A Tisza Mozi vetítőterme előtt kiállított és kipróbálható számítógépek tulajdonosa a nyolcvanas években egyike volt az első szolnoki Commodore tulajdonosoknak.
“A gyűjteménynek egy része- ennél sokkal több van amit ide nem igazán tudnék bepréselni. Elhoztam, hogy lássák a mai gyerekek, hogy annak idején min nőttünk föl. Nekik kicsit furcsa, de azért meg lehet szokni, annyit lehet látni, hogy azért élvezik és játszanak a játékokkal.””- mondja Kun István
A korabeli játékok jelentős része mögött magyar fejlesztők álltak. Erről szól az új magyar dokumentumfilm, amiben bemutatkozik egyebek mellett az első fejlesztő/ kiadó cég- a NOVOTRADE egykori munkatársa is.
“”Az első magyar részvénytársaságról beszélünk és nem egy New yorki típusú felhőkarcolót kell elképzelni, hanem a Kresz Géza utcában egy pincehelyiség.””
Magyarország ideális terep volt a külföldi cégek számára, hiszen a határzár miatt a fejlesztőket nem tudták elcsábítani a tőkeerősebb nyugati cégeknek, s a fejlesztés alatt álló programok sem juthattak ki az országból.
“”1983 január közepén a NOVOTRADE a magyar néphez fordult és a “”Felkínálom népgazdasági hasznosításra””- című műsorban kérték őket, hogy küldjenek be játékötleteket.””- mondja az egyik fejlesztő.
Január végére több mint ezer javaslat érkezett. Ezzel be is indult a magyar fejlesztések sora. Szolnokon a megyei művelődési központban működő Logi Klub volt az első hely ahol programokat lehetett csereberélni.
“”Gondolkozunk most éppen rajta, hogy ”