Szolnokon is köszöntötték a Magyar Örökség Díjas Művésztelep alkotóit. A tegnapi ünnepségen kiemelték: a művészek mára a város közösségének szerves részévé váltak, de egyben a felelősségük is óriási, mert a hagyományok és értékek megőrzése mellett utat is kell mutatniuk a következő korok generációinak.
“Ez egy nagy támaszték, egy hitelesítő tényező, a Művésztelepen dolgozók, a Művésztelepet más városokban külföldön képviselők számára, egy olyan hitelességi támasz, ami új lendületet ad, nagyon örülünk neki!”
Egy pillérhez, avagy támasztékhoz hasonlította a Magyar Örökség Díjat március 25-én a szolnoki művésztelep vezetője Budapesten. Akkor Verebes György utalt arra is, hogy a 115 éves Művésztelepen egykor és ma alkotó összes művész munkájának, elhivatottságának szól az elismerés.
Szerdán köszöntötték a Magyar Örökség Díjas alkotói közösséget. Verebes György ekkor azt hangsúlyozta, hogy a művész feladata a folyamatos megújulás, viszont aképpen, hogy közben megőrzi a tartását és az őszinteségét.
“Van is egy, talán kissé közhely-szerű, de teljes hittel vallott mottója a Művésztelepnek, ez a “Megújuló hagyomány”. Valljuk azt, hogy a hagyomány cask akkor életképes, hogyha folyamatosan, akár egy élő szervezet olyan rugalmassággal képes új és új format ölteni, úgy, hogy közben a gerincét megtartja egyenesnek.” – mondta Verebes György
Szalay Ferenc rámutatott: a mostani, Szolnokon alkotó művészek felelőssége óriási: nem elég csak az előző évtizedek alkotóinak örökségét ápolniuk, hanem a jövő generációinak is utat kell mutatniuk.
“Méltán mutatja azt, hogy igenis nem csak mi, hanem az egész ország –aki egy picit is foglalkozik művészettel- az értékeli, hogy itt Szolnokon mi minden történik. És azt, hogy ezt azok az emberek teszik, akik itt laknak, itt élnek és közösséget teremtettek az egy nagyon komoly dolog. És a város is közösséget szeretne teremteni, egy komoly közösséget.” – tette hozzá Szalay Ferenc
Mára a művésztelep az egyik legnagyobb szellemi-, és kulturális közösségformáló erő lett a megyeszékhelyen. – mondta a megyei kormánymegbízott. Dr. Kállai Mária kiemelte: ma Szolnokon az alkotókat művészeti ágtól függetlenül megbecsülés övezi a városban és Szolnok számít rájuk.
Dr. Kállai Mária úgy fogalmazott: “Biztos vagyok benne, hogy azon kívül, hogy a lelkében mindenkinek egy fontos elismerés, sugárzik a városra, sugárzik a megyére, sugárzik erre az országrészre, hiszen, ha végig nézzük az örökségdíjasokat, akár személyeket, alkotóművészeket, szellemi produktumot előállító tudósokat, de ha végig nézzük a laudatorokat is, én úgy gondolom, hogy nagyon nagy megbecsülés és nagyon nagy tisztesség ide tartozni.” A Szolnoki Művésztelepet 1902-ben alapították és március 25-e óta nevét a Magyar Örökségeket magába foglaló Aranykönyv is őrzi a nevét.