Közel ezren váltanak horgászengedélyt évente az Alcsiszigeti Holt-Tiszára. A Szolnok belterületén fekvő holtágban jelentős a halsűrűség, évente több alkalommal telepítik a vizet. Ma újabb 25 mázsa, és idén még 7500 kilogramm hal kerül a 17 kilométer hosszú holtágba, amelytől a szakemberek azt várják, hogy a helyiek mellett egyre nagyobb számban érkeznek vendéghorgászok is.
Törpeharcsát fogott első halként ma Galambos Sándor az Alcsiszigeti Holt Tiszán. A szolnoki horgász évente 50-60 napot is horgászik ezen a vízen. A zsákmány változatos: elsősorban apróhalak, ragadozók és törpeharcsa, de a horgász örülne, ha több ponty lenne a vízben.
“Sok időt eltöltök a holtág partján, szeretem is, mert mindig találok olyan helyet, ami nyugodt, csendes, úgymond egyedül horgászható, viszont ez egy borzalmasan hosszú holtág, majd’ 17 kilométer hosszú, ami nem egyszerűsíti le a horgász feladatát.” – mondja Galambos Sándor
Késő délelőtt érkezett meg az a teherautó, amellyel 2500 kilogramm 3 nyaras pontyot telepítettek a holtágba. A most elengedett 2-2,5 kilogrammos halak már horogérettnek számítanak, akár már ma bekerülhetnek a horgászok zsákmányába.
Czeglédi András halászati szakügyintéző kiemelte: “Ezeknek a halaknak a túlélési esélye igen nagy, valamint a 30 centiméteres méretkorlátozás fölé tartoznak, ezáltal ugye a horgászok igényeit is kielégítheti, akik nagyobb élményeket szerezhetnek pl. így az ünnepek előtt.”
A Kunhegyesről származó pontyok mintegy 50-60 százalékát egy hónapon belül kifogják a horgászok, ezért idén még várhatóan 75 mázsa hal kerül ebbe a vízbe.
Süle Tamás a Tisza Horgászegyesület elnöke hozzátette: “A jelenlegi 25 mázsa telepítés ez egy szinten tartó, már ez előtt 2 héttel telepítettünk 50 mázsát és kisebb egyedméretűeket, egy nyarasokat is.”
A szolnoki Alcsiszigeti Holt-Tisza a térség egyik legnépszerűbb horgászvize, amely az egyesületi tagok mellett az ország más régióiból is rendszeresen fogad vendéghorgászokat.
“Nagyon sokan vannak itt a Kertvárosban is, meg máshonnan is, akik jönnek és horgásznak. A jelekből ítélve, egy csomó ilyen stéget, horgászstéget lehet látni, amit mindenki saját maga maszek módon megcsinált.” – mutatott rá Rezák László
A folyamatos haltelepítés és a horgászturizmus fejlesztése az egyik kitörési pont lehet a helyi gazdaság számára.
“Szeretnénk, hogyha a horgászturizmus mértéke is növekedne a mi térségünkben, ezeket a vizeket a szolnoki horgászokon kívül szeretnénk ajánlani azoknak, akik nem Szolnokon élnek. Már most is van erre példa, jönnek horgászni Győrből, Sopronból, sőt a határokon kívülről is ide a mi térségünkbe.” – emelte ki Szalay Ferenc
Évente több mint 10.000 horgászjegyet vásárolnak a Szolnok környéki vizekre, ebből mintegy 1000 engedély az Alcsiszigeti Holt-Tiszára szól. A haltelepítésekkel a régió álló és folyóvizeiben elérhető a nagyobb halsűrűség, illetve megfelelő feltételek esetén az állomány szaporodása is, amely tovább növeli a vízkezelők bevételeit.