Országszerte több száz krízishelyzetbe került család élete válik hamarosan könnyebbé annak a 3,8 milliárd forintos pályázati keretnek köszönhetően, amelyre május 15-től lehet pályázni. Az Európai Uniós támogatást az átmeneti és rehabilitációs intézmények fejlesztésére és korszerűsítésére lehet fordítani. Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár a program részleteit ismertette mai sajtótájékoztatóján.
Nem csak a terasz töredezett burkolatát, hanem a többi között az ablakokat, az ajtókat és a szigetelést is szeretnék kicserélni a Családok Átmeneti Otthonának helyet adó épületen a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet munkatársai. Erre -ha sikeresen pályáznak- most lesz lehetőségük, mert 3,8 milliárd forint Európai Uniós pályázati forrást szán országszerte a Kormány az átmeneti és rehabilitációs intézmények korszerűsítésére.
“Egy kétszintes épületnek a felújítása, a teljes felújítása az sokszor még 100 millió forintba sem fér bele. Erre a segélyszervezetnek saját erőforrásból, vagy állami normatív támogatásból ezt nem lehet megcsinálni. Mindenképpen fontos az, hogy egy nagyobb összegű támogatással egy teljes korszerűsítést meg tudjunk valósítani.” – mondta Rácsok Balázs, a Magyar Ökumenikus Segélyszervezet szociális és fejlesztési igazgatója.
A Kőrösi úti épületben egyszerre 40 embert –azaz mintegy 7-8 családot- tudnak ellátni 9 lakószobában. A sajtótájékoztatón Szalay Ferenc elmondta: Szolnokon a hajléktalanok életkörülményei is javultak az elmúlt években: a Tószegi úton 110 főnek biztosítanak ellátást. Az bölcsődék fejlesztése is folyamatban van, a Simon Ferenc úti intézménybe hamarosan közel 90 gyermek járhat majd, illetve új óvodák is épülnek a városban. A polgármester rámutatott: A kisgyermekek és a hajléktalanok ellátása mellett, az idősgondozás bővítésében is jelentős lépéseket tett a város.
“A Kaán Károly krt.-i idősek otthonában 10 új férőhelyet hoztunk létre az idős ellátáshoz, a Vízpart körút pedig mint a szociális rendszer része működik. Ennek a megvásárlása volt talán az utóbbi idők legnagyobb ténykedése Szolnokon az idős-ellátás területén, itt 70 új férőhelyet tudtunk létrehozni.”
A fejlesztési program célja, hogy megelőzze a gyerekek állami gondozásba vételét, lehetőséget biztosítson a krízishelyzetbe került családok gyors visszaillesztésére a társadalomba, valamint felkészítse őket az önálló életre. A fejlesztésekből megvalósítható lesz, hogy a nehéz helyzetbe került családok az eddiginél nagyobb számban költözhessenek a menedékházaktól független, külső szálláshelyekre is.
Czibere Károly szociális ügyekért és társadalmi felzárkóztatásért felelős államtitkár rámutatott: “Az a Kormány célja, hogy a gyermekek az ő szüleikkel tudjanak együtt lenni és otthonra találni még a legnehezebb időszakban is, a lakhatási krízis esetén is, amikor esetleg elvesztik otthonukat valamilyen ok miatt.”
A támogatás épületfelújításra, intézményi férőhely bővítésre és 2018 januárjától külső férőhelyek vásárlására is fordítható. Az intézmények 30 és 100 millió forint közötti összegre pályázhatnak 2017. május 15-től egészen ez év decemberig 29-ig.