30 ezer forint. Ekkora összegű élelmiszerlánc-felügyeleti bírsággal sújthatók azok a kutyatulajdonosok, akik elmulasztják az ebek veszettség elleni oltását. A nagyobb szigorra és fokozott óvatosságra azon közelmúltbéli esetek miatt van szükség, amikor rókában és kecskében is kimutatták a veszettség vírusát.
Ne habozz! címmel indított veszettségmentesítési programot a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal. Nem véletlenül, hiszen március elején egy rókában, majd a múlt héten egy elhullott kecskében és gidájában mutatta ki a veszettség vírusát a szervezet laboratóriuma. Bár mindkét eset Borsodban történt, nem árt az óvatosság – figyelmeztet a NÉBIH, felhívva a kutyatulajdonosok figyelmét is. A jogszabályok szerint ugyanis, minden 3 hónapnál idősebb kutyának kötelezően meg kell kapnia a vakcinát. A kezelés rendkívül fontos, mivel a veszettség komoly következményekkel járhat. És nem csak az állatokra nézve…
– “A veszettség ez egyik olyan zoonózis, olyan állatról emberre terjedő betegség, amely nem gyógyítható és a kutyák oltásával nem csak a kutyákat védjük, hanem az embereket is a veszettség ellen, a veszettségtől. Ezért intéztük azt a felhívást, hogy akinél esetleg elmaradt a kutyának a veszettség elleni oltása, ott mindenféleképpen intézkedjen arról, hogy ez pótolva legyen, oltassa be.” – tudtuk meg Dr. Terjéki Edit állatorvostól, a JNSZ Megyei Kormányhivatal járványügyi szakelőadójától.
A Szolnok honlapján is megtalálható megyei főállatorvosi tájékoztató szerint a hatóság kiemelten ellenőrzi az ebek veszettség elleni oltását, a mulasztókra pedig 30 ezer forint élelmiszerlánc-felügyeleti bírság szabható ki. A kormányhivatal főosztálya arra is figyelmeztet, hogy április 1-jével megkezdődik a rókák veszettség elleni immunizálása, emiatt 21 napos ebzárlatot rendelnek el.
– “Ez alatt az idő alatt a kutyákat nem lehet szabadon engedni, a portán belül kell őket tartani, illetve pórázzal és szájkosárral lehet őket kivinni külterületre. Mindezekre azért van szükség, hogy a veszettség elleni vakcinát a rókák vegyék fel és ne a kutyák egyék meg előlük.” – hangsúlyozta a szakember.
A rókák veszettség elleni orális immunizálását évente két alkalommal – tavasszal és ősszel – szervezi meg az állat-egészségügyi hatóság.