A mogyoró és az égerfa virágzásával megkezdődött a tavaszi allergiaszezon. Magyarországon 2015-ben még csak 300 ezer embernél volt jellemző, ma már közel 2 millió betegnél jelentkezik az allergiát kísérő tünetegyüttes.
Tüsszögéssel, szem- és bőr irritációval és gyakori orr fújással kell számolni azoknak akik a tavasszal virágzásnak indult növények pollenjeire érzékenyek. A tavaszi szénanátha februárban áprilisig tart.
“Az allergia lényege a szénanátha tekintetében itt most, hogy a szállóporban nagyon sok pollen található ezek a molekulák ingerlik a szervezetet, a nyálkahártyát és konkrétan a felső légutakat.” – Mondta Dr. Fehér Éva a Hetényi Géza Kórház pulmonológus főorvosa.
A pollen naptárban jól látszik, hogy a fa és bokorfélék virágzása már februárban megkezdődött. Márciusban a mogyoró és az égerfa mellett az allergiás tüneteket a nyár-, a szil- és a fűzfa virágzása is fokozza. A legintenzívebb pollenkoncentráció az alföldi területekre jellemző. A megyében élőknél ezért az átlagosnál hamarabb jelentkeznek a tünetek.
“A kezelés tüneti kezelést jelent. Az allergiát úgy kell elképzelni mit egy gyulladást. Közepes vagy súlyosabb panaszok esetén a terápia-igaz, hogy tüneti- mindenképpen hatásos. Az allergiás tüneteket az antihisztamin csoportba tartozó gyógyszerekkel próbájuk csökkenteni. Igazi orr dugulásnál a betegeknek steroidos orrcseppet és szemcseppet kell használniuk.”” – Tette hozzá Dr. Fehér Éva.
A recept nélkül is beszerezhető gyógyszerek mellett az allergiás tünetek gyakori arc- és hajmosással, illetve az orrüreg kiöblítésével csökkenthető. A nyári szénanátha a fűfélék nyílásával már április végén megkezdődik és szeptemberig tart. ”