A madárinfluenza miatt Abádszalókon a helyi vadásztársaság teljes állományát el kellett pusztítani. A településen védőkörzeteket jelöltek ki és elrendelték a település teljes házi baromfi-állományának zárva tartását. A kár akár több milliós is lehet, viszont a társaság állami kártérítésre számíthat.
Szerda délelőtt tolatott be az abádszalóki fácántenyésztő telepre a fertőtlenítő teherautó. Szombaton egy rutinvizsgálat során Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal mutatta ki, hogy a Hubertus Vadásztársaság állományából több példány is madárinfluenzával fertőzött.
“Elrendeltük a település teljes belterületére vonatkozóan 3 km sugarú körben a védőkörzet felállítását, illetve a település 10 km sugarú körzetében megfigyelési körzetet rendeltünk el.” – mondta Szabó István jegyző
Az ilyenkor szokásos eljárás szerint a teljes állományt, mintegy 10.000 fácántyúkot kellett elpusztítani kedden. A tetemeket az ATEV Fehérjefeldolgozó Kft. szállította el, majd ártalmatlanította. A fertőzött állomány felszámolása után száz százalékos állami kártalanítást kap a tulajdonos. Ennek összegét az illetékes állat-egészségügyi hatóság állapítja meg, amelynek alapjául a káreseménykori forgalmi érték számít majd.
Az abádszalóki tenyészetben fácán tojás termeléssel, illetve napos-, valamint előnevelt fácán előállítással foglalkoztak. A kapacitásuk jelentős, akár több 10 ezer tojást is keltethettek egy időben. A madarakat vagy a tojásokat általában hazai-, vagy külföldi vadásztársaságoknak értékesítették, akik saját állományuk növelésére, vagy vadásztatásra vásároltak. A Tisza-tó egyik legfontosabb turista célpontjának számító településen a fertőzés miatt elrendelték a szárnyasok zárt helyen tartását.
Szabó István kiemelte: “Ha fertőtlenítést követően 21 napon belül újabb megbetegedést nem észlelünk, akkor a védőkörzet megszüntetésre kerülhet, illetve, hogyha 30 napon belül nem észlelünk újabb megbetegedést akkor pedig a megfigyelési körzet szüntethető meg.”
A betegség egy-két hétig lappang anélkül, hogy bármi látható lenne a madarakon, az állatok végül pár nap múlva megbetegszenek és ürülékükkel tovább terjesztik a vírust. Az ország déli és keleti területeitől eltérően JNSZ megyében az elmúlt hónapokban nem alakultak ki jelentős madárinfluenza fertőzési gócok.