Eredményes tavalyi évet tudhat maga mögött a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság. A mai értékelőn többek között elhangzott az is, hogy csökkent a lakás- és szabadtéri tüzek száma valamint a szénmonoxid mérgezések száma.
Erősödő önkéntesség és folyamatos gyarapodás. Ez jellemezte a tűzoltósági szakterület tavalyi évét. A megyében élők számára legnagyobb veszélyt a bel- és árvizek valamint a négyes számú főút jelenti. 2016-ban a tűzesetek száma csökkent, a műszaki mentéseké időszakonként emelkedett. Összesen 2.324 bejelentés érkezett, ebből majd fele tűz miatt.
“Ami nagyon fontos, hogy körülbelül 2/3 részben kellett a tűzoltóknak beavatkozni ezeknél a káreseményeknél. A beavatkozásoknál körülbelül 1/4 részben az önkormányzati tűzoltóságok vettek részt, 3/4 részében a hivatásos tűzoltóságok illetve 6%-ban megjelentek az önkéntes tűzoltó egyesületek a kárfelszámolások során.”” – mondta Kovács Krisztián megyei tűzoltósági főfelügyelő.
A vonulási adatok azt mutatják: a tűzesetek száma 1.205, a műszaki mentéseké 1.119, a téves jelzések száma 531, míg a szándékosan megtévesztő hívások száma 28. Pozitív, hogy a szénmonoxid mérgezések, a lakás és szabadtéri tüzek száma folyamatos csökkenő tendenciát mutat. Gyarapodtak az önkéntes tűzoltó egyesületekkel kötött együttműködési megállapodások, a kőtelki önkéntes tűzoltóság fejlesztésével pedig a “”fehér folt”” megszűnt a megyében. Az önkéntes mozgalom is jelentősen erősödött, jelenleg a tervezett 5 éves ciklus végén tartanak, 54 szervezet alakult a megyében 900 fős tagsággal. A megye területén mellettük, több minősített mentőcsoport is működik.
A 78 településünkön jelenleg 44 helyszínen működik önkéntes mentőcsoport. Ezek a csoportok jellemzően a helyben jellemző veszélyeztető hatások leküzdésére szerveződtek, alakultak.”” – mondta Nagy Attila megyei polgári védelmi főfelügyelő.
2016 az átvizsgálás éve volt – mondta a megyei igazgató. Matuska Zoltán hozzátette: a fő feladatok ellátásához teljes átvilágítás kellett.
“”Mind a három szakterületen egy átvizsgálás indult el, melynek eredményeképpen némi személyi és eljárási változtatásokat eszközöltünk és örömmel jelenthetem, hogy ez 2016 év végére meghozta eredményét, mert azt alapfeladatainknak megfelelően láttuk el a tevékenységünket.”” – mondta Matuska Zoltán megyei igazgató.
Az önkéntesség, a szolgáltató jellegű hatóság, a lakosság önvédelmi képességének erősítése valamint a káresetek csökkentése a cél az idei évben – tette hozzá Matuska Zoltán. ”