A világ meséi a színpadon. Nyolcadik alkalommal rendezték meg az Ádámok és Évák Ünnepét a Szigligeti Színházban. Csaknem 300 általános és középiskolás lépett közönség elé tegnap este, hogy előadják kedvenc magyar, afrikai, svéd, finn vagy skót meséiket, esetleg saját történetüket. A zsűri mind a 14 csapatot kitüntette valamilyen címmel.
Ismét középiskolás diákok vették birtokba a Szigligeti Színház színpadát. A nyolcadik Ádámok és Évák színészi vetélkedő célja, hogy a fiatalokat közelebb hozza a színházhoz, a kultúrához és a művészethez. A Szolnokról indult kezdeményezéshez ma már több színház csatlakozott.
“Igaz szívből mondom, hogy ritka karriert futott be. E minden tanuló számára épülést hozó nagyszerű színházi játék. És Legyen ez így sokáig. A teljesség igénye nélkül, Veszprém, Sopron, Debrecen , Keszthely és még sokan mások követték példánkat.” – mondta Balázs Péter.
A középiskolások színi fesztiváljának ötlete 2009-ben született. Azóta egyebek mellett Arany János balladákat, magyar regéket, mondákat, bibliai történeteket adtak elő a fiatalok, sőt az Ember tragédiájával és Shakespeare-el is megbirkóztak – emlékeztetett megnyitó beszédében Kállai Mária megyei kormánymegbízott, aki szerint nagy űrt töltött ki a színi fesztivál életre hívása.
“A mai világunkban rengeteg hatás éri a fiatalokat, és nagyon kell ügyelni arra, hogy ebbe a hatásrendszerbe benne legyen a színház, a művészet. Annak idején az ötletadók ragyogóan ráéreztek arra, hogy milyen hatása lehet a fiatalokra egy ilyen nemes játéknak. ” – mondta Dr. Kállai Mária.
Elsőként a Liget otthon lakói léptek színpadra, akik Tündér Tóni és az összekutyult mesét adták elő. A Liget otthon után a Verseghy Ferenc Gimnázium tanulói léptek színpadra. Az ő meséjük címe: Jancsi és Juliska és Piroska, ja meg a farkas. A vargások a Kalevalával készültek az idei Ádámok és Évákra. Az idei fesztivál különlegessége, hogy nemcsak középiskolások is részt vehettek. A kassaisok egy becsületes tolvajról szóló zsidó mesét dolgoztak föl. Miután mind a 14 darabot megtekintette a zsűri és a közönség, Vidnyánszki Attila, a Nemzeti Színház főigazgatója lépett színpadra, hogy értékelje a látottakat:
“Ez tényleg egy igazi sikertörténet, csodálatos volt a mai este, témákat cserélgettünk egymással, a mese különösen közel áll a szívemhez. Mert a lélek legmélyére tud hatolni.”
A rövid értékelések után az eredményhirdetés következett. Mind a 14 produkció díjat kapott, hisz az Ádámok és Évák nem a versengésről szól. Így lett például a verseghyseké a legjobb szöveg, míg a waldorfosokat a legösszeszokottabb , a kassaisokat pedig a legvidámabb csapatnak ítélte a zsűri.