Bár a város és a lakók is szeretnék megelőzni a rongálásokat, az indulatos polgárok időről időre nyomot hagynak környezetünkön. Ezúttal a Széchenyi lakótelep egyik lépcsőházát rongálta meg valaki hétfőn éjszaka. A liftet azonnal meg tudták javítani, de a kaputelefon paneljének cseréje több időbe, a lakóknak pedig sok pénzébe kerül.
A Szolnok Tv facebook oldalára érkeztek ezek a képek. A Széchenyi Lakótelep egyik lépcsőházának liftjéről és betört kaputelefonjáról készültek. Stábunk kiérkezésére a liftet már meg is csinálták.
“Reggel amikor hazaértem fél 9 körül éjszakai műszakból, akkor a pincéből fölfelé közlekedve, nem működött a lift, az ajtó félig be volt dőlve” – mesélte az itt lakó Szalai Ferenc.
Az épületet is kezelő lakásszövetkezethez 3100 lakás, a Széchenyi lakótelep két harmada tartozik. 39 épület. Állandó szerződésük van a 60 darab lift szerelésére. Évente 12 liftrongálással találkoznak. Ez esetben is azonnal intézkedtek. A javítás költségét a lakók fizette közös költségből kell rendezniük.
“A liftrongálást gyorsan helyreállítottuk, kifeszítette valaki a felvonó ajtaját. Ez egy pár ezer, max 10 ezer forintos költséget jelent-tudtuk meg Germann Sándortól a Széchenyi István Lakásfenntartó Szövetkezet vezetőjétől.
A lépcsőház hátsó bejáratánál lévő kaputelefon sem úszta meg épségben a hétfő éjszakát.
“Már idén ez a második alkalom, hogy ebbe az állapotába került a kaputelefon. Azt nem tudjuk, hogy ugyanaz csinálta-e, de szeretnénk ha kamerát szerelnének fel ide”-panaszolta az itt lakó fiatalember.
“Jellemzően az szokott történni, hogy nem tud valaki bemenni és ez inkább hétvégén szokott előfordulni éjfél utáni kimaradások esetén. És akkor ököllel belevágnak, tönkre megy a panel, akkor ez 1-2 hét mire kijavításra kerül. Már rongálás is van, pl. két hete az egyik lépcsőház liftjéről leszerelték az alumínium alkatrészeket kívülről-valószínűleg gyűjtők voltak-tette hozzá Germann Sándor.
A rongálások helyreállítási költsége a kaputelefon esetében pl. több 10 ezer forint. Megoldást jelenthetne a kamera, ezt szigorú törvények szabályozzák.
“Az érintett lakóközösség több mint két harmadának írásbeli szavazata szükséges ahhoz, hogy kamerás megfigyelőrendszer legyen telepítve. E nélkül a jogszabály nem engedi meg. Azokban az épületekben ahol ezt a lakók eldöntötték, oda telepítettük a kamerarendszert. Ennek van egy visszatartó hatása” – folytatta az elnök.
Azonban ezt is a lakóközösségnek kell fizetnie. Az ideális az volna, ha egyszerűen nem tűnnének fel időről időre felelőtlen rongálók az épületek körül.