Szolnokon is megemlékeztek a 17 éve történt cianid szennyezésről. A 100 ezer köbméter cianid és nehézfém tartalmú szennyvíz, a nagyváradi Aurul bányavállalattól indult ki. A méreg a Tisza hazai szakaszán két hét alatt vonult át.
A Tisza koszorúzásával emlékeztek meg a 2000 telén történt cianid szennyezésről. A Romániából érkezett szennyvíz az élővilágot és ivóvíz ellátását is veszélyeztette.
“Romániában Nagybánya mellett egy bányavállalat tározójából elindult útjára mintegy 100 000 köbméternyi toxikus szennyvíz, ami főleg cianiddal volt szennyezve. Ez kisebb patakokon keresztül eljutott a Szamos, majd a Tisza folyóba, végül a Dunába, majd a Fekete-tengerbe végezte az útját. A lakosok és a szakemberek is csak a partról tudták nézték, mert nem volt beavatkozási lehetőség. Viszont itt a Közép-Tisza vidéken Magyarország legnagyobb vízgazdálkodási létesítménye a Kiskörei vízlépcső és a Tisza-tó adott lehetőséget a ténylegesen beavatkozzunk.”” – Emlékezett vissza a 17 éve történt eseményekre Fejes Lőrinc a Közép-Tiszta-Vidék Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóságának szakaszmérnöke.
A Tisza szolnoki szakaszán a cián szennyezés 14 óra alatt haladt át. A város víztartaléka, csak 8 órára volt elég, ezért a szolnokiaknak 6 órát kellett átvészelniük saját tartalékkal.
“”Azon a nyáron a kérészvirágzás ugyanúgy megvolt. Két év múlva a Tisza tavon ugyanakkora halakat lehetett fogni mint előtte. A mikroorganizmusok jobban megérezték a problémát, mert nehézfém is jött a ciánnal együtt. De olyan erős volt a víz, a Tisza, természet, hogy villám gyorsan helyre tette ezt a problémát. Mi emberek mai napig nem hisszük el, hogy nem szabad ilyet tenni.”” – Mondta Szalay Ferenc a város polgármestere.
A 17 éve történt szennyezésről fontos minden évben megemlékezni a fiataloknak is, mert a hasonló katasztrófák odafigyeléssel megelőzhetők. ”