Beállt a Tisza jege, ám rálépni még mindig tilos és életveszélyes. csak az állóvizek jegén lehet sportolni és közlekedni. A közeljövő várható hideg időjárása kedvezhet a téli sport szerelmeseinek, ám még hétvégén is érdemes lesz érdeklődni a vízirendőrség szakembereinél, hogy sportolásra alkalmassá vált-e már a holtág jege.
Csodálatos látványt nyújt a Tisza belvárosi szakasza. Jégpáncél borítja a folyó szinte egész felületét. Mindez azonban csalóka, hiszen szépnek szép, de életveszélyes. Folyóvíz jegére lépni tilos és életveszélyes.
Ma is megmérték a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság szakemberei a Holt-Tisza jégvastagságát. Az elmúlt napok hideg időjárásának köszönhetően a holtág teljes felületét jég borítja. Az értő kezek léket vágnak, hogy meg lehessen mérni a kiemelt jégtömb vastagságát.
A Holt-Tisza jege január 3-án reggel 8 centiméter vastagságú volt, ez azonban még mindig kevés, alkalmatlan arra is, hogy egy felnőtt embert biztonsággal elbírjon. A Holt-Tiszán pedig nem is egy ember, hanem százak szoktak egyszerre korcsolyázni. Ehhez minimum 12-15 centiméter vastag jégre van szükség. A szakemberek szerint, ha marad a hideg, fagypont alatti időjárás, akkor a hétvégére akár el is érheti itt a jégvastagság a megfelelő méretet. Jégre lépés előtt érdemes akár saját magunknak is megmérni a jég vastagságot.
“Természetesen ez nem engedélyhez kötött, hogy léket vágjunk, csákányos módszerrel lehet léket vágni, mérni, de be lehet telefonálni a rendőrséghez, vízügyi igazgatáshoz, és el tudják mondani, hogy biztonságos-e rámenni a jégre.”” -mondta ILLÉS GERGELY százados, rendészeti osztályvezető.
Éjjel és korlátozott látási viszonyok közt tilos jégre menni, folyóvíz jegén tilos tartózkodni, ha olvad vagy mozog a jég, akkor sem lehet rámenni, és soha ne egyedül menjünk jégre, mindig legyen valaki aki segít ha baj van. Ha beszakad az ember, akkor a mentésére siető hason csúszva közelítse meg, de egy-két méternél közelebb ne kússzon, nehogy ő is beszakadjon. A bajbajutottat egy faággal, kötéllel, levetett ruhadarabbal vagy más eszközzel kell kihúzni.
“”Valamennyi vizes ruhától meg kell szabadulni, forró itallal itatni, hogy ne hűljön ki, de alkoholfogyasztás nem ajánlott.”” – folytatta a szakember.
Ha beszakadt a jég, azt be kell jelenteni a rendőrségnél, hogy le tudják zárni a területet, más ne essen bajba. Járművel jégre menni tilos, a léket mindig meg kell jelölni. Ha egy négyzetméternél kisebb a lék, ekkor elég vízparti növényekkel megjelölni, ha ennél nagyobb, akkor piros-fehér korláttal kell körbekeríteni. ”