A szabadtéri tüzek megelőzésére figyelmeztet a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság. Az enyhülő időjárás miatt egyre többen kezdenek neki a kerti munkálatoknak, emiatt emelkedik a szabad területi tüzek száma, vasárnap is több helyen meggyulladt az aljnövényzet.
Egy hónappal ezelőtt készültek ezek a képek. Két hektáron a nádas égett a Törteli úton. Ekkora, de még nagyobb tüzet is okozhat a figyelmetlenség. Idén eddig már hétszázharminc alkalommal riasztották vegetációs tűz miatt a tűzoltókat, összesen csaknem nyolc és fél négyzetkilométeren pusztítottak a lángok. A szabadtéri tüzek kialakulásának különösen kedvez a most következő időszak, hiszen a még száraz növényi részek könnyen lángra kapnak, a szeles időben pedig a legkisebb tűz is gyorsan tovább terjedhet. Megyénket sem kímélték az ilyen esetek, tavaly 840 szabadtéri tűz keletkezett.
Németh Ádám tű. főtörzsőrmester, szóvivő, JNSZ Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság: “Ennek a mennyiségnek több, mint a fele a tavalyi év első felében következett be a meglehetősen száraz és meleg időjárás következtében.”
Az enyhülő időjárás miatt egyre többen kezdenek neki a kerti munkálatoknak, emiatt is emelkedik a szabad területi tüzek száma. összegyűjtik a felgyülemlett növényi hulladékot és elégetik – ám ennek is megvannak a maga szabályai.
Németh Ádám tű. főtörzsőrmester, szóvivő, JNSZ Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság: “Fontos tisztázni, hogy mikor lehet belterületen szabadtéren növényi hulladékot égetni. Nos akkor, ha a területileg illetékes önkormányzatnak erre önkormányzati rendelete van. Ebben meg van határozva, hogy az év mely szakaszában, esetleg napszakokban van lehetőség növényi hulladék égetésére és ez ezekben az időintervallumokban lehetséges.”
Az így gyújtott tüzet nem szabad felügyelet nélkül hagyni és megfelelő mennyiségű oltóanyag is legyen a közelben, például víz vagy homok, a különböző kézi szerszámokkal pedig a tovább terjedését lehet megállítani.