Zsigmond korabeli pénzérmét, a XVII. századból koporsókat valamint főkötőt és az 1360-as években épült templom alapjait tárták fel régészek a kenderesi református templom felújítása során. A feltárás még zajlik, a leletek egy részét pedig már a restaurátorok tisztítják. A legfontosabb lelet egy 80-90 kg-os faragott ajtó vagy ablak darabja, mely a gótikus faragványok körébe tartozik.
A koporsó, melyből ez a koponya előkerült a kenderesi református templom alatt feküdt. A régészek egy jelenleg is tartó ásatás során találtak rá. Onnan került be a Damjanich János Múzeumba.
“Ezzel az ásatás során nem lehet mit kezdeni, ezt az egészet hívjuk inszitu felvételnek, ahogy megtalálták, úgy hoztuk be, ami látható, valószínű egy főkötő maradványai.” -mondta Császár Péter restaurátor, Damjanich János Múzeum.
Az ásatás során két koporsót találtak -nagy valószínűséggel- a XVII. századból. Előkerült egy arany köves gyűrű, de találtak csont övvereteket is.
“A feltárás során 20 darab érmét is találtak, ezek már bent vannak a restaurátor műhelyben, tisztítják az érméket. Ami a kezemben van Zsigmond idejéből származik, az 1380-as évek és az 1430-as évek között valamikor.”
A kenderesi református templom felújítása során, amikor a padozatot felszedték találtak rá a korábban épült templom alapjaira. Okleveles adatok bizonyítják, hogy a jelenlegi építmény magában foglal egy gótikus templomot. (T2) Kenderest a kunok 1352-ben vásárolták meg, és ott 1350 és 1360 körül egy Szent Mihálynak szentelt tégla templomot építettek. Ennek alapjait, szentélyét és diadalív alapozását találták meg.
“A legfontosabb falkutatási adatokat össze tudtuk szedni, igazolni tudjuk azt érmékkel és építészeti jegyekkel, valamint sírokból kikerülő adatokkal, hogy a templomról amit gondoltunk, ami az oklevelekben van az összecseng, tehát megtaláltuk Kenderes nem legkorábbi, de biztosan a gótikában épült templomát, ez egy nagyon fontos dolog.” -mondta Polgár Zoltán ásatásvezető régész, Damjanich János Múzeum.
A legfontosabb lelet egy kőből faragott ajtó, vagy ablak faragvány 80-90 kg-os darabja. Ez megyénkben a nagyon ritka, gótikus faragványok közé tartozik. A kutatás -a tervek szerint- március végén fejeződik be.