Ma van a Magyar Ápolók Napja. Bár februári fizetésükkel már az emelt bért kapták az egészségügyi szakdolgozók, örömük mégsem teljes. Több probléma is nehezíti mindennapjaikat. Ügyükben az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara is állásfoglalást kért.
Dankó Zsuzsanna megyei elnök, Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara:
-“Szeretném köszönteni valamennyi a megyénkben dolgozó szakdolgozót ezen a napon és megköszönném áldozatos munkájukat. “”
Kezdte a mai beszélgetést a Szakdolgozói Kamara megyei elnöke. Megyénkben csaknem 4400 egészségügyi szakdolgozó ápolja, gondozza a betegeket. Hangulatuk a béremelés ellenére sem felhőtlen.
Dankó Zsuzsanna megyei elnök, Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara:
-“”Elsősorban az alapellátásban dolgozó kollégák voltak, akik reklamáltak, hogy ők ismételten kimaradtak ebből a béremelésből.””
A Magyar Orvosi Kamara és az Egészségügyi Szakdolgozói Kamara vezetői már kérték béremelés további kiterjesztését, hogy a gyermekorvosok, körzeti orvosok mellett dolgozók fizetése is emelkedjen. A kamara megyei elnöke eredményként értékelte, hogy a védőnők már megkapták a béremelést. Az átlagosan 30-40 ezer forintos bruttó többlet egyébként nettóban 8-10 ezer forintot jelenthet besorolástól függően.
A besorolással kapcsolatban is merültek fel anomáliák. A szakképzési törvény változása miatt ugyanis az 54es OKJ-s bizonyítvány már nem “”E””, hanem csak “”D”” kategóriába tartozik. Ezzel a képesítéssel rendelkezik egyébként az egészségügyi dolgozók 60 százaléka-tudtuk meg.
Dankó Zsuzsanna megyei elnök, Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara:
-“”Az állásfoglalásról szóló levelünk az országos szervezethez megíródott, az országos szervezet pedig az államtitkárságtól fog a jogszabályi értelmezéshez iránymutatást kérni annak érdekében, hogy Magyarországon minden egészségügyi dolgozó ugyanolyan besorolás alá essen és senkit ne érjen hátrány. “”
Arra vonatkozóan is választ várnak, hogy a most képzésben tanulók megkapják-e a vizsgák után az E minősítést, vagy csak D kategóriáról kapnak majd tanúsítványt. Mindeközben az ország legtöbb egészségügyi intézménye munkaerőhiánnyal küzd ezért kampányfilmekkel, tanulói pályázatokkal próbálják megszólítani a fiatalokat. “