Áttekinthetőbb kórtörténet, könnyebb, gyorsabb kezelés- ez jellemzi az elektronikus szolgáltató tér bevezetését. Az e-recept néhány esetben még okoz fennakadást használóinál. Az otthon lábadozó fekvő betegek ugyanis még papír alapon kapják a receptet.
Egyre többen érkeznek a gyógyszertárba recept nélkül. Felírt gyógyszerüket igazolvánnyal és TAJ kártyával váltják ki, az úgynevezett felhőből. Az elektronikus receptírás lényege, hogy például ebben a járványokkal terhelt időben a megszokott gyógyszer receptjéért ne kelljen órákat ülni a betegek között a rendelőkben. Az e-recept bevezetése nagyban megkönnyíti mind az orvos, mind a beteg életét.
Dr. Slezák Sándor háziorvos :
“Ennek a dolognak az elején vagyunk és minden kezdet nehéz. Mi háziorvosok üdvözöljük ezt a dolgot, mert havi szinten 10 ezer receptet aláírni nem olyan egyszerű . Most azt gondolom, hogy nekünk ez egy fellélegzés. De azok a betegek, akik nem saját maguk számára, vagy a gondozónők akik nem saját maguk számára váltják ki a receptet, azok nincsenek könnyű helyzetben. “
Az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér ” tulajdonképpen egy felhő alapú központi adatbázis. Olyan kommunikációs háló, amely összeköti az egészségügy intézményeit és szolgáltatóit, ezáltal gyorsabbá, hatékonyabbá téve a betegek ellátását.
Búzás Erzsébet 2 éve lakáshoz van kötve combnyaktörése miatt. Az ő esetében nem jelent megoldást az e-recept. Azt ugyanis csak ő válthatná ki, ha el tudna menni a patikába. Papír alapon kapja meg gondozójától gyógyszerinek felírási igazolását. A folyamat kulcsa tehát a házi gondozó.
Bali Enikő vezető Városmajor úti gondozási Központ SZKTT-ESZI
“Egyelőre még papír alkapú recept alapján váltják ki az orvosságokat. Negyed évente, havonta elmennek, felíratják a háziorvosnál a gyógyszert, elmennek a papír alapú recepttel a gyógyszert és kiváltják a gyógyszereket. ”
A gondozott írhatna meghatalmazást, ám azt a kormányhivatalban kellene megtennie. Ezért és az elektronikus rendszer néhány helyen tapasztalt hiányosságai miatt tolták el a kizárólagosság határidejét nyárra.
Dr. Slezák Sándor háziorvos:
“A megoldás az, hogy a megfelelő meghatalmazással menjenek el a gyógyszertárba és akkor ott megkaphatná. Ezt rendeletileg talán eltolták júniusig. Nem biztos, hogy akkor is ez flottul fog menni tekintettel arra, hogy a kormányablakba az akinek a meghatalmazást alá kéne írni, nem biztos, hogy meg tud jelenni. ”
Az idős , beteg embereknél a gondozók személyi változása is okozhat majd fennakadást.
– “Ha ez idős meghatalmazást ad egy gondozónőnek, és ő éppen a gyógyszerkiváltás idején szabadságon van, akkor ki fogja azt kiváltani a gyógyszert. “tette hozzá Bali Enikő
14 év alatti gyermek esetében is papír alapú receptet használnak jelenleg az orvosok. Szüleik ugyanis csak akkor tudnák kiváltani az e-receptet, ha gyermekük meghatalmazná őket. Tény, hogy a gyógyszertárakban egyre többször adnak ki e-receptre felírt gyógyszert. A gyorsabb, rugalmasabb elektronikus térnek köszönhetően jól áttekinthető a beteg kórtörténete és korábbi gyógyszerei is. A legutóbbi módosítás szerint június 30-ig kérhetjük az e-recept papír alapú felírását, de ezt követően semmilyen papírt nem kapunk kézhez.