Petárdák helyett karikás ostor pattogásával búcsúztatták az óévet Cegléden. A törökűző hajdúk legendáját immár ötödik alkalommal elevenítették meg a város főterén. Az eseményre Szolnok környékéről is érkeztek hagyományőrzők. Tárogató hangja hívogatta a csikósokat és betyárokat a ceglédi főtéren. A laikus számára tökéletesnek tűnő ostorcserdítési technikát a hagyományőrzők egymás között is csiszolják.
Kicsit kevesebb erőt belevinni az egész technikába és több csuklómozdulatot, finomabban kell húzni az ostort ahhoz, hogy szépen szóljon. Mondja az egyik résztvevő. A legenda szerint a hajdúk ostorcsettintésekkel űzték ki a törököt vidékükről. Ma azonban már más jelentéssel bír a szokás. Tudtuk meg Bekő Dezsőtől a Ceglédi Hagyományéltető Egyesület elnökétől.
„A rossz szellemeket űzzük el ezzel az eseménnyel az óévben és úgy köszöntjük az újat.”
A rendezvényre Kisújszállásról is érkeztek hagyományőrzők. Például Szabari László.
„A karikás ostor ugye nyilván, hogy a magyar emberhez tartozik. Ezt ugye most már kezdjük fölfedezni egyre többen hálisten és egyre- sorra alakulnak az egyesületek, baráti körök, hogy a hagyományunkat úgymond nem megőrizzük mert a hagyomány nem rab, azt nem õrizni kell, azt éltetni kell és tovább adni gyerekeinknek, unokáinknak.”
Az eseményre határon túlról is érkeztek résztvevők. A 15 hagyományőrzővel indult kezdeményezéshez idén már 120- an csatlakoztak.