Bűnmegelőzéssel a támadások ellen. Nyugdíjasoknak tartott bűnmegelőzési előadást a rendőrség időskorúaknak délelőtt a Civil Házban. A szakemberek nemcsak előadást, hanem gyakorlati bemutatót is tartottak a nyugdíjas klub tagjainak Szolnokon.
Támadáselhárítás, önvédelem, és konfliktuskezelés. Többek között ezekről is szó esett azon a bűnmegelőzési előadáson, melyet délelőtt a GOWS Egyesület munkatársai szerveztek időskorúaknak, a Civil Házban. A szakemberek olyan témákat érintettek, amelyek közvetlenül, vagy közvetetten veszélyeztetik azt a korosztályt. Az előadáson szó esett még a trükkös csalásokról, lopásokról, az otthon- és lakásvédelemről, illetve azok megelőzéséről is.
Balla Tibor, elnök, Game of Wolves Egyesület
“Megmutatjuk azt, hogy 1-1 konfliktusnál mi zajlik bennünk, mi zajlik a másik félben, és hogy milyen helyes reakciókat lehet erre adni. Ugyanis amikor már belekerültünk 1-1 ilyen helyzetbe, akkor dolgoznak bennünk egy halom adrenalintól kezdve sok vegyszer, és nem igazán tudunk gondolkozni és helyes döntéseket hozni.”
“Az elkövetők a bűncselekményeknél általában az időskorúakra jellemző viselkedési szokásokat figyelik meg először.” – hangsúlyozta Erdős Csaba, a GOW egyesület bűnmegelőzési előadója.
Erdős Csaba, bűnmegelőzési előadó, GOW Egyesület
“Itt például a jóhiszeműség, kicsit a hiszékenység és ugye az embereknek, az időskorú személyeknek ez az egy fajta bizalma – még az idegenekkel szemben is – sajnos ki ezeket felfedezték és ezeket ezeknél az eseményeknél kihasználják.”
Gyakori jelenség, ha a tettes először felajánlja segítségét egy idős embernek, majd amikor a bizalmába férkőzött, eltereli a figyelmét, és ellopja a táskáját, vagy a félretett pénzét. A résztvevők közül sokan voltak, akik áldozatul estek egy-egy ilyen bűncselekménynek.
Deák Jánosné, elnök, Szolnok Városi Klubok és Nyugdíjasok Érdekvédelmi és Kulturális Egyesülete
“A koszorúzási ünnepségen voltunk, a táska a kezemben és valaki mondta nekem, “Add ide a táskát, majd én vigyázok rá, hogy téged az ne zavarjon!”, vége volt az ünnepségnek és fél óráig az illetőt nem találtam.”
Az incidens után a táska visszakerült gazdájához, viszont addigra már több mint 50 ezer forint hiányzott belőle. Számos esetben előfordul az is, hogy a támadók hazáig követik az áldozatot. így járt Susa Jánosné is, aki csak erős lélekjelenlétének köszönheti, hogy nem bántalmazták.
Susa Jánosné, vezető, Szakszervezeti Nyugdíjas Klub
“A vállamra tettem a táskám, és láttam, hogy két fiatalember beszélget egymással, hogy hát ez volt az? Én nem gondoltam, hogy rólam van szó, én mentem nyugodtan hazafelé és közben az agyam kattogott, hogy valami nem stimmel, elővettem a táskámból szép lassan a kulcsomat, ráhúztam a kezemre a kabátomat, és jöttek utánam, sietve, mintha valami sürgős dolguk lett volna, én gondoltam, hogy a táskámat akarják elvenni.”
Az eset végén, Susa Jánosné kilökte támadóját a lépcsőházból, így menekült meg. Az áldozattá válás megelőzése érdekében az előadók felhívták az idősek figyelmét az idegenekkel szembeni óvatosságra. Hangsúlyozták továbbá azt is, hogy ne engedjenek be otthonaikba ismeretlen személyeket, valamint a hatóságok, rendőrség, illetve közüzemi szolgáltatók munkatársaitól minden esetben kérjenek igazolványt! Vészhelyzet esetén tárcsázzák a 112-es rendőrségi telefonszámot!