Helyi klímavédelmi tervet vezetnek be, ha a csütörtöki közgyűlés is rábólint. Az egészségügyi és szociális bizottság támogatta az indítványt, melynek egyik eleme az elektromos meghajtású autók számának növelése.
“Próbáljunk olyan intézkedéseket hozni, hogy hozzájáruljunk mi is az éghajlat változás csökkentéséhez, a felmelegedés csökkentéséhez.”
Fajcsák Károly önkormányzati képviselő ötlete a szolnoki klímavédelmi akcióterv kidolgozása. Mint elmondta a genfi ENSZ konferencián, ahol 200 ország vett részt megállapították, hogy a 2015-ös klímavédelmi egyezmény intézkedéseit nem tartják be a világ kormányai, így nem lehet tartani a prognosztizált 1,5-2 fokos melegedést sem.
Fajcsák Károly önkormányzati képviselő (Szolnoki Többség – DK): “Ha csak ennyi intézkedés lesz, amit ott lefektettek, akkor akár 3,4-3,9 fok is lehet a hőmérsékletemelkedés. Úgy gondolom, hogy az utolsó pillanatban vagyunk, gyermekeinknek, unokáinknak fontos, hogy meghozzuk azokat az intézkedéseket, amiket Szolnok városban meg tudunk hozni.”
Szigetelik az egyik Várkonyi téri négyemeletes lakótömböt – ez is egy lépés a károsanyag-kibocsátás csökkentésének útján. De a javaslatban szerepel az önkormányzati tulajdonú épületek fűtési rendszerének korszerűsítése is. Január első napjaiban számoltunk be róla, hogy a szálló por koncentrációja több várossal együtt Szolnokon is meghaladta az egészségügyi határértéket. A térképen jól látható mi okozza ezt – a megyeszékhely a Kárpát-medence egyik legalacsonyabb pontján fekszik, igazi úgynevezett szélcsatorna nélkül, ami tisztítaná, cserélné a levegőt. A bizottság elnöke is rámutatott a földrajzi elhelyezkedésnek ilyesfajta hátrányára, de ennek ellenére el kell kezdeni a több éves terv kidolgozását.
Györfi Mihály elnök (Szolnoki Többség – MSZP), egészségügyi és szociális bizottság: “Én a belvárosnak vagyok egyúttal az önkormányzati képviselője, rendkívül – ezt még a földrajzi tankönyvekben is tanítják – Szolnok bevárosa egy nagyon veszélyeztetett térség, nekünk ki kell dolgozni azt, hogyan lehet egészségesebbé tenni a környezetet.”
Töltőállomáshoz kanyarodik egy elektromos autó Szolnokon. Egyre több ilyen, környezetbarát meghajtású jármű közlekedik hazánkban – számuk meghaladja a 20.000-et. Az is a célok között szerepel, hogy az önkormányzat és annak cégei, valamint a város gazdasági társaságai a benzin vagy gázolaj meghajtású autóikat cseréljék le elektromosra.