Időben és jól felkészült a megye rendőri állománya a schengeni övezethez való csatlakozásból adódó plusz feladatok ellátására. Házi István megyei rendőrfőkapitány szerint a rendőrség és a határőrség összevonásának az is hozadéka lehet, hogy a közeljövőben várhatóan sikerül enyhíteni a létszámproblémákon.
Óriási átalakuláson ment keresztül az elmúlt két évtizedben a magyar rendőrség. Ennek a folyamatnak egyik meghatározó eleme hazánk csatlakozása a schengeni megállapodáshoz, ami részben az uniós határok kinyitását jelenti. Jóllehet Jász-Nagykun-Szolnok azon 5 megye közé tartozik, amelynek sem belső, sem külső határai nincsenek, nálunk is érzékelhetőek változások. Elég csak arra gondolni, hogy a megyén keresztül nemzetközi főút- és vasútvonalak haladnak keresztül keleti és déli irányból egyaránt. Feladattá vált az unió területén eltűnt, körözött személyek felkutatása, vagy például az ellopott és keresett gépjárművek kiszűrése együttműködve a tagállamok rendőrségeivel. A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányságnak vannak határőrizeti feladatai is, hiszen a folyó felső és déli szakasza természetes határnak számít, ezért is kapott új hajókat a vízirendőrség. A schengeni csatlakozással párhuzamosan megszűnt a határőrség, a szervezetet összevonták a rendőrséggel.
Bár a vízirendészet állománya bővült négy határőrrel, plusz létszámot egyelőre nem kapott a megye, a közeljövőben mégis lesz haszna az integrációnak. A schengeni övezetbe tartozás egyben azt is jelenti, hogy az állampolgárok sűrűbben találkozhatnak, akár más megyék rendőreivel is a bel-, és külterületeken, például a jelentősebb közlekedési csomópontokban, a forgalmasabb utak mentén.