Drágulni fog az feldolgozatlan élelmiszer és az üzemanyag – ez derül ki a Magyar Nemzeti Bank legfrissebb inflációs jelentéséből. Szakportálok értesülése szerint az idei majd 13 százalékos inflációt jövőre még további nagyjából 5,5 százalékos drágulás súlyosbíthatja a feldolgozatlan élelmiszerek piacán.
SZABADOS FERENCNÉ: “A karfiol ára körülbelül 3 hete tartja az árát, 5-600 forint a szép karfiol, a paradicsom 350 átlagban, az alma ára 350-490 között van, a kelkáposzta a 390-490 között, a fejeskáposzta 190-250 között – ki, hogy adja.”
Nagyjából ezekkel az árakkal lehet találkozni a piacon. Egyes elemzések szerint azonban drágulásra kell számítani a jövőben – erre a Magyar Nemzeti Bank nemrégiben megjelent inflációs jelentéséből lehet következtetni. Az infláció – ahogy szakportálok fogalmaznak – az egyik kellemetlen velejárója a koronavírus-járványnak. A korábbi években minimális változásához képest, idén jó, ha 4 százalék alatt marad az infláció havi mértéke. Idén majd 13 százalékos inflációra számít az MNB a feldolgozatlan élelmiszereknél, jövőre nagyjából 5,5 százalékkal számolnak. A KSH adatai alapján a Közép-Kelet Európában a legmagasabb az infláció, ez látszik ezen a grafikán. Augusztusban lehetett jelentősebb drágulást felfedezni a piacon, volt olyan termék, melynek ára egy év alatt a duplájára nőtt viszont olyan is, melyért kevesebbet kérnek el. “A feldolgozatlan élelmiszerek inflációja a júniusi prognózishoz hasonlóan idén érdemben, míg jövőre az áthúzódó hatás következtében kisebb mértékben meghaladja a historikus átlagot, melyet több tényező együttes hatása magyaráz. Egyrészt a koronavírus-járvány következtében bevezetett határzárak miatt az elmúlt hónapokban több ország elesett a mezőgazdaságban foglalkoztatott külföldi idénymunkásoktól, ami jelentősen megnehezítette a termények betakarítását. Másfelől a kedvezőtlen időjárási körülmények következtében a friss zöldségek és gyümölcsök jelentős károkat szenvedtek el.” – olvasható a jelentésben. Tehát a viszontagságos időjárás is hozzájárult az árak emelkedéséhez. A szolnoki piacon nagy a forgalom, az árusok azt mondják van olyan hétköznap, ami erősebb, mint egy hétvégi nap. Az árak pedig változóak, de attól is függ, hogy kinél vesszük meg a zöldséget, gyümölcsöt.
PALLA MÁRIA: “Akik őstermelőktől vásárolnak ott nyilván olcsóbb, de akik felvásárlók azoknál egy kicsit drágább az áru.”
A vásárlók véleménye megoszlik, van, aki szerint volt jelentős drágulás, van, aki szerint nem.
KőVÁRI LÁSZLÓNÉ: “A gyümölcs ára a duplája, nagyon elmentek a gyümölcsárak, szomorú vagyok emiatt, de mit csináljunk? Megvesszük! Mi gyümölcsre sokat költünk, inkább erre, mint gyógyszerre.”
NAGYNÉ SZILVESZTER XÉNIA: “Nem is annyira szoktam figyelni… Megmondom őszintén, hogy jövök, gyorsan kiszaladok a munkahelyemről, megveszem, ami kell, de szerintem nem volt vészes emelkedés, nem tűnt fel, nem tűnt fel.”
BUDAI ISTVÁNNÉ: “Elég drága az ár, termék az van, csak drága nagyon a tavalyihoz képest.”
Más a helyzet az üzemanyagárakkal. Idén árcsökkenést mértek, ami mögött főleg az olaj jegyzésárának csökkenése áll. Jövőre azonban emelkedés várható, erről ezt írja inflációs jelentésében az MNB: “Az üzemanyagok esetében a határidős jegyzésárak alakulásával összhangban az idei évben az árak csökkenése, míg 2021-ben bázishatás és a korrigáló jegyzésárak együttes hatásaként az árak emelkedése prognosztizálható. Ezt követően az előrejelzési horizonton az üzemanyagok inflációja fokozatosan a historikus átlag közelébe mérséklődik.” összességében jövőre átlagosan 6,9 százalékos árnövekedés várható a kutakon.