Egy átlagos magyar vásárlónak a pénztárcája mélyére kell nyúlnia, ha mindennap friss gyümölcsöt akar tenni az étkezőasztalra. Ebben szerepe lehet a koronavírus-járványnak, és az időjárás változékonyságának is.
A piacon ma délelőtt sokan maszkban vásároltak, így nem látható, hogy a többség álla leesett az árak láttán.
Répászky Mihály:
“Almát még idén nem is vettünk!!!”
Bárány István :
“Minden nap vásárolok, van kertem is és azt tapasztalom, hogy duplájába kerül minden. Nem 10-20 %, szinte duplájába kerül minden! Barack, szilva, alma..oda kell figyelni, hogy mit vásárol az ember.”
Répászky Mihály:
“Ha valaki dohányzik, akkor ne panaszkodjon. Egy doboz cigi ezer körül van, bármelyik gyümölcs 500.”
Tény, hogy alaposan a pénztárcába kell nyúlni, ha az ember egészségesen szeretne étkezni és minden nap fogyaszt gyümölcsöt. A szakemberek szerint összetett helyzet alakult ki a zöldség-gyümölcs ágazatban, amelynek oka a koronavírus-krízis miatt kialakult munkaerőhiány mellett az export és az import átalakulása, valamint az, hogy a tavaszi kedvezőtlen időjárás miatt a legnagyobb európai termelőknél a hozamok jelentősen csökkentek. A tavaszi fagyok például a termés felét tönkretették. Az enyhe tél kedvezett a kórokozóknak, a májusi csapadék pedig az érést késleltette.
Varga Jánosné:
Azt tapasztalom, hogy nagy drágaság van, az ember nem mer nagyon belemerülni, az ember vesz egy kis gyümölcsöt bármit.
Három Anikó:
Az lepett meg leginkább, hogy eddig idővel olcsóbb lett, idén ez nem volt, nagyon keveset főztünk be, lekvárt se mert nem olyan árak voltak idén.
Ezen a héten a sárgadinnye 500, a szőlő 4-5-600 az alma 3-400 , a szilva 400, a nektarin pedig 900 forintért kapható a piacon.
A málna kilóját pedig két ezer forintért árulják. Arra pedig csekély az esély, hogy- ahogy azt évekig megszokhattuk- nyár végére, ősz elejére csökkenjenek az árak.