Évről évre több tucat embert csapnak be a tűzifával házaló, portékájukat személyesen vagy szórólapon, akár interneten hirdető trükkös faárusok. Többféle módszerrel „dolgoznak„ – leggyakoribb a tűzifa súlyának növelése.
A fűtési szezon megkezdésével egy időben nem csak az illegális fakivágások szaporodnak, de a trükkös faárusok is megjelennek. A rendőrség figyelmeztet: mindenki csak olyan tüzelőanyagot vásároljon, melynek ellenőrizhető a származása, minősége, a szállító pedig rendelkezik a megfelelő okmányokkal. Elsősorban az idősebb korosztály a legveszélyeztetettebbek – a csalók ugyanis kihasználják jóhiszeműségüket. Az alkalmi fakereskedők fantáziája kimeríthetetlen. Olcsó portékájukon különböző módszerekkel szeretnének túladni, természetesen minél nagyobb haszonnal. A megtévesztett vásárlók viszont csak későn jönnek rá, hogy becsapták őket. A leggyakoribb trükk a tűzifa beáztatása, hogy még nehezebb legyen az áru. A másik a mérlegek elállítása, természetesen pozitív irányba.
Gyakori módszer a hordókba rakott tűzifa, ahol a tároló alját nem fával, hanem más nehezékkel rakják meg. A gyanútlan vásárló csak a tűzifa kipakolásánál szembesül a szomorú ténnyel, hogy átverték. Az az is előfordulhat, hogy az olcsó fához illegálisan jutottak hozzá az árusok, amit ebben az esetben lefoglal a rendőrség.
A tűzéptelepeken idén az akác mázsája 3.000 forinttól indul a vegyes fáért pedig már 2.500 forintos mázsaáron is hozzájuthatunk.