Elégedett a megyei Katasztrófavédelem. Több, mint 200 helyszínen ellenőrizték szeptember óta a vízelvezető-rendszerek állapotát a szolgálat munkatársai JNSZ Megyében. A tapasztalatok szerint az önkormányzatok egyre nagyobb figyelmet fordítanak a védekezésre, csak az esetek 16%-ában derült fény hiányosságra.
Szeptember óta csaknem JNSZ Megye összes településén ellenőrizte a vízelvezető rendszerek állapotát a Megyei Katasztrófavédelem. A vizsgálatban kiemelt figyelmet fordítottak a csatornákra, átereszekre és a szikkasztóárkokra.
A belterületeken található vízelvezető hálózatok karbantartása és a védekezés az önkormányzatok feladata, amelyhez a katasztrófavédelem segítséget nyújt, akár a települések önkéntes mentőcsoportjainak gyakorlatoztatásával, vagy tanácsadással is.
Szolnokon az önkormányzat a Víz- és Csatornaművek Koncessziós Zrt. -vel együttműködve évente összesen 33,5 millió forintot fordít a belterületi belvíz elleni védekezésre. A megközelítőleg 200 km hosszú hálózatban a karbantartási és mentesítési munkák ütemes beosztás szerint folynak, a kézi és gravitációs erőn túl a víz mozgását telepített-, és robbanómotoros szivattyúk is segítik. A szandaszőlősi Gátőr utcában és környékén az árokrendszer még nincs teljesen kiépítve, így az ott élőknek rendszeresen problémát okoz mind a belvíz, mind a csapadék elleni védekezés.
JNSZ Megye területei alföldi jellegük miatt kifejezetten alacsony fekvésűek, a vízzel telített talajról önmagában gravitációs technikával nem lehet elvezetni a felgyülemlett csapadék- és talajvizet, ezért szükséges a hálózat folyamatos karbantartására és a szivattyúk működtetése.