Hatalmas forgalmat bonyolítottak a hazai gyógyszertárak is a koronavírus megjelenésének hónapjában. Akadt gyógyszer, melynek forgalma megduplázódott. A tapasztalatok szerint most több étrend kiegészítő, vitamin és fertőtlenítő fogy.
A hazai patikák havi forgalma – a vényköteles gyógyszereket illetően – 45 milliárd forint, ez az elmúlt másfél évben stagnál.
Márciusban azonban, amikor a koronavírus kapcsán korlátozó intézkedéseket vezettek be, a havi forgalom megközelítette a 60 milliárd forintot.
A markáns emelkedésnek az az oka, hogy sokan betáraztak maguknak otthonra.
Főként az anyagcserére ható készítményekből írattak fel és váltottak ki többet. Ide tartoznak az inzulinkészítmények és a savlekötők is.
Hasonlóan több mint 40 százalékos emelkedést mutatott a légzőrendszer gyógyszerei iránti kereslet.
Kiemelkedő volt a várnyomás- és koleszterincsökkentők forgalma is.
Csaknem 30%-kal több központi idegrendszerre ható terméket vettünk, ide tartoznak a fájdalomcsillapító készítmények is.
Gyakorlatilag mindenféle gyógyszerből többet vásároltunk,főként azokból, melyek elhagyása komolya és azonnali panaszokat, egészségkárosodást okozhat.
A szolnokiak is sokat költöttek gyógyszerekre.
Pádár Jenőné:
“Sokat, 30-40 ezer. Az a baj, hogy inzulinos, cukros vagyok, csak az inzulin 201 ezer forint egy hónapra és akkor még mellé a tabletta, amit muszáj szedni, a vérnyomáscsökkentő meg egyebek és hűt ez húzós. “
A receptköteles D vitamin forgalma pl. több mint 50%-kal nőtt, de sokan vásároltak egyéb immunerősítőket is.
Halkovics Zoltánné :
“A vitaminokat is ezt megelőzően őszi viszonylatban csak most egy kicsit kitolódott az idő tavaszra és nyárra a vitaminok szedése. “
Renáta szociális gondozóként több idős embernek vásárol. A szokásos gyógyszerek mellett a járvány miatt a speciális védőeszközök is terhelik a házi költségvetést.
Kelemen Renáta szociális gondozó:
“A fertőtlenítőszerek és a szájmaszkok megvétele is most sokkal többe kerül kiadás szintjén. “
Az áprilisi adatok visszaesést mutatnak ugyan, de vitaminokból továbbra is többet veszünk, mint a járvány időszak előtt.