Kockázatot jelent, ezért külön szabályok vonatkoznak rá. Egyre több az utcán heverő, áruházi kukákba dobott szájmaszk és gumikesztyű. A védőeszközök kezelése kapcsán közleményt adott ki az NHSZ. A társaság közösségi oldalán két napos “eszközkarantént” javasolnak.
Használt szájmaszk a Városmajor út egyik társasházának kerítésén. Minden bizonnyal nem az épületben lakók szabadultak így meg a védőeszköztől. De mi is volna a szabályos eljárás a levetett szájmaszkkal?
“Ugyan az az eljárásrend mint a házi karanténra ítélt, illetve hatósági karanténra ítélt kommunális hulladék esetében, hogy ezeket nyugodtan ki lehet dobni a kommunális hulladékba, de viszont saját ingatlanon belül két napig pihentessék a hulladékot. Itt kesztyűkről, szájmaszkokról beszélünk alapesetben.”
Hangsúlyozta kérdésünkre Lits László az NHSZ Szolnok Közszolgáltató Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója. Aki idő előtt- az utcán szabadul meg a védőeszköztől az a környezetében élők egészségét teszi kockára. Jól lehet a szabályos megoldás sem járna sokkal több fáradtsággal. A “pihentetés” mindenki számára betartható.
“Ez nyilván családi háznál megoldható- könnyebben megoldható, de társasháznál, panelnál se dobják ki rögtön a hulladékgyűjtőbe.”
Az arc- és szájmaszk, valamint gumikesztyű nem szelektív, hanem veszélyes hulladéknak minősül. A két napos pihentetés és a dupla szemeteszsák használata közös érdekünk. Figyelmeztet a szolgáltató és egyre több e- témában megjelent írás.